Nierzadko zdarzają się nam kierowcom sytuacje, w których bardzo przydaje się pomoc drugiego kierowcy, który zechce holować nasz samochód. Czy to kolizja, zalanie niewłaściwego paliwa niewłaściwego paliwa, bądź błaha awaria, która unieruchomi auto. Kiedy można holować samochód, a kiedy trzeba wezwać lawetę? Odpowiemy na Twoje pytania!

Do holowania auta należy byc odpowiednio przygotowany oraz należy pamiętać o zastosowaniu się do przepisów ruchu drogowego.

Pojazd, którym będziemy holować powinien być cięższy od samochodu holowanego. Najlepiej jak auto, którym będziemy holować będzie mieć silnik ze sporą mocą i momentem obrotowym.

Auto holowane, nie może mieć uszkodzonego układu kierowniczego, układu hamulcowego i oświetlenia. Na przykład pojazd po niby delikatnej kolizji, ale z rozbitym całkowicie przednim bądź tylnym reflektorem nie może być holowany. W takim przypadku trzeba wezwać lawetę.

Przykłady w jakich może nam się przydać holowanie:

  • Auto po kolizji – uszkodzone zostały w nim blacharski , ale reflektory są całe.
  • Brak prądu
  • Zalanie do zbiornika niewłaściwego paliwa bądź
  • Awaria któregoś z czujników. który unieruchamia auto

Są oczywiście sytuacje, w których holowanie jest niemożliwe i należy wezwać lawetę. Przykładem może być uszkodzenie karty, służącej do uruchamiania auta (nie można wejść do wnętrza kabiny), albo blokada stacyjki w starszych autach (jazda bez klucza w stacyjce spowoduje zablokowanie się kierownicy).

Przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z holowania samochodu, warto sprawdzić zakres posiadanego ubezpieczenia OC i AC. W wielu przypadkach ubezpieczyciel zapewnia darmową lawetę w razie wypadku (przy OC), albo w razie awarii (przy AC).

Jak holować samochód osobowy?

Pojazd holowany musi mieć sprawny układ hamulcowy, układ kierowniczy oraz oświetlenie zewnętrzne. Oczywiście musi być dostęp do wnętrza pojazdu holowanego, aby kierowca mógł zająć w nim miejsce. Kierowca auta holowanego musi mieć również na uwadze to, że w jego aucie może nie działać wspomaganie. podobnie będzie również w przypadku wspomagania układu hamulcowego.

Należy pamiętać również o obowiązkowym ubezpieczeniu OC obydwu aut.

Niebawem cześć 2 naszego poradnika.

Holowanie samochodu – co musisz wiedzieć cz.1
Call Now Button888-388-665